Wymiana oleju silnikowego – wszystko co musisz wiedzieć!

obrazek dla porad

Olej silnikowy, to kluczowy płyn eksploatacyjny znajdujący się w silniku Twojego samochodu, który dba o to, aby wszystkie jego części idealnie ze sobą współpracowały

jednocześnie zapewniając Ci długą i bezproblemową jazdę.

Regularna i częsta wymiana oleju pozwala na utrzymanie sprawności silnika przez długie lata, ma wpływ na zużycie paliwa, trwałość i poziom awaryjności jednostki napędowej, a także żywotność wielu innych elementów pojazdu.

OLEJ SILNIKOWY - DLCZEGO JEST TAK WAŻNY?

Prawidłowe nasmarowanie części silnika pomaga nie tylko w ich konserwacji, ale także reguluje chłodzenie pracujących elementów. Dodatkowym atutem wykorzystywania dobrze dobranego oleju jest redukcja tarcia pomiędzy tłokami i cylindrami co w rezultacie wpływa na komfort jazdy pasażera i zmniejszenie hałasu pracującego silnika. Każdy wytrawny kierowca wie natomiast, że olej silnikowy wspomaga uszczelnienie komór spalania i luzów pomiędzy pracującymi elementami, a także odprowadzanie zanieczyszczeń i zmniejszenie oporów pracy silnika co korzystnie wpływa na zużycie paliwa w pojeździe. Nowoczesne oleje silnikowe zapewniają również ochronę przed rdzą dzięki szeregowi dodatków antykorozyjnych, a ich terminowa wymiana pozwala pozbyć się nagaru - pomarańczowego lub żółtozielonego nalotu osadzającego się na komorze spalania i denku tłoka w samochodach downsizingowych.


KIEDY I JAK WYMIENIAĆ?

Decydując się na wymianę oleju warto korzystać z usług profesjonalnych mechaników lub serwisów samochodowych, które nie tylko wykonają usługę szybko i sprawnie, ale też dokładnie odessą zużyty i dobiorą właściwy olej silnikowy o odpowiednich parametrach. W zależności od samochodu i jego eksploatacji wymiana oleju silnikowego podlega innemu spojrzeniu na sprawę. Najczęściej usłyszeć można, że olej powinno wymieniać się zgodnie z zaleceniami producenta samochodu i najlepiej na taki, który jest przez niego wskazany z uwzględnieniem dokładnej specyfikacji. Większość mechaników i specjalistów z branży automotive zgodzi się jednak, że w przypadku samochodów eksploatowanych regularnie, pokonujących długie trasy graniczna liczba to 15-17 tysięcy kilometrów, a dla pojazdów używanych jedynie w terenie miejskim 10-12 tysięcy km. Po takim przebiegu według wielu ekspertów filtr oleju nie jest już w stanie właściwie zatrzymywać zanieczyszczeń, a sam olej nie chroni naszego silnika przed korozją dodatkowo tracąc swoje właściwości i powodując tarcia. Inaczej sprawa ma się z samochodami użytkowanymi sporadycznie, pokonującymi w ciągu roku jedynie kilkaset kilometrów. W ich przypadku olej wymieniać należy raz do roku. A co z tzw. olejami long life zalecanymi przez producentów nowoczesnych silników spalinowych? W ich przypadku producent radzi, aby wymiany dokonywać co 30-50 tysięcy kilometrów, co nie tylko budzi kontrowersje u wielu użytkowników, ale także jest odradzane przez mechaników i ekspertów.

Bez względu na to jaki styl jazdy preferujesz oraz jaki model samochodu posiadasz poziom oleju powinien być regularnie kontrolowany przez doświadczonych mechaników, aby zapewnić Ci swobodę i bezpieczeństwo jazdy. Umawiając się na wizytę kontrolną w serwisach MOTRIO możesz mieć pewność, że zadbamy o najdrobniejsze szczegóły, tak aby Twój samochód był gotowy na każdą podróż.

Wróć do porad