Widoczność na drodze

obrazek dla porad

Podróże autem są nie tylko bardzo przyjemne, ale pozwalają nam na bezpieczne i szybkie pokonywanie wielu kilometrów w komfortowych warunkach. Dbając o bezpieczeństwo jazdy

większość kierowców zwraca uwagę na układ hamulcowy czy opony, zapominając często o najprostszych i najbardziej niedocenianych elementach samochodu jakimi są wycieraczki czy oświetlenie. Jak zatem upewnić się, że zadbaliśmy nawet o najmniejsze szczegóły przygotowując nasze auto do drogi? Nic bardziej prostego.

DAJ SIĘ ZOBACZYĆ

Zazwyczaj o światłach w pojeździe przypominamy sobie w okresie jesienno-zimowym, kiedy na drodze szybciej zaczyna robić się ciemno, a widoczność gwałtownie spada. Jeżdżąc na niesprawnych, źle ustawionych światłach bądź zwyczajnie brudnych kloszach reflektorów stajemy się zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale także dla innych użytkowników drogi. W większości wypadków podstawowe czynności związane z utrzymaniem oświetlenia naszego samochodu możemy wykonać w zaciszu własnego garażu wymieniając przepalone żarówki, ustawiając poprawnie reflektory czy też czyszcząc klosze z brudu i nagromadzonych zanieczyszczeń. Jeśli podejmujemy się wymiany żarówek samodzielnie musimy pamiętać, aby nie dotykać palcami szklanej bańki oraz wymieniać światła główne parami. W dalszej perspektywie istotna jest też kontrola na stacji diagnostycznej, aby mieć pewność, że wszystkie światła są ustawione prawidłowo. Nawet najnowocześniejsze modele samochodów produkowane z reflektorami ksenonowymi lub oświetleniem bazującym na diodach LED wymagają regularnych kontroli i regulacji w serwisach samochodowych. Dodatkowo pamiętać należy o światłach wewnątrz samochodu, ułatwiających widoczność we wnętrzu kabiny.

A CO Z SZYBAMI?

Czystość i przejrzystość szyb to kluczowe elementy dla każdego kierowcy pozwalające na zachowanie idealnej widoczności drogi i pobocza. Ważnym elementem wyposażenia każdego samochodu pomagającym w utrzymaniu ich czystości są wycieraczki, które czyszczą szyby z kurzu, brudu, owadów oraz pomagają usunąć gromadzące się na nich opady atmosferyczne takie jak śnieg, deszcz czy szron. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wycieraczek począwszy od najprostszego typu bezszkieletowego, poprzez szkieletowe, hybrydowe, z funkcją spryskiwania czy wreszcie dla szyby tylnej, które różnią się nieco w budowie od tych przeznaczonych do szyby przedniej i są bardziej wytrzymałe. Konstrukcja wycieraczek nie jest skomplikowana i składa się z ramion występujących w wersji bezprzegubowej lub przegubowej, które mogą być wytwarzane z metalu czy plastiku oraz piór, czyli miękkich i elastycznych elementów bezpośrednio przylegających do powierzchni szyb. Zasięg ramion wycieraczek musi bezwarunkowo obejmować całe pole widzenia kierowcy pojazdu, tak, aby bez problemu usunąć zalegające tam elementy, które mogą ograniczać widoczność drogi. Należy pamiętać również, że wycieraczki do samochodu dobieramy zgodnie z modelem samochodu, aby idealnie dopasowały się do fabrycznego mocowania dostępnego w pojeździe.

Zarówno oświetlenie Twojego samochodu jak i stan wycieraczek oraz szyb powinny być regularnie kontrolowane przez doświadczonych mechaników. Umawiając się na wizytę kontrolną w serwisach MOTRIO możesz mieć pewność, że zadbamy o najdrobniejsze szczegóły, tak aby Twój samochód był gotowy na każdą podróż.

Wróć do porad