Opony na każdą okazję!

obrazek dla porad

Opony to pierwszy i najważniejszy punkt styku pojazdu z podłożem. Stopień w jakim opony pomagają pojazdowi utrzymać się na drodze decyduje nie tylko o tym jak często trzeba je

wymieniać, ale przede wszystkim o bezpieczeństwie zarówno Twoim jak i innych uczestników ruchu. Ich odpowiednie dobranie i eksploatacja pomoże Twojemu pojazdowi w utrzymaniu odpowiedniej przyczepności w każdych warunkach. Na co więc zwrócić uwagę podczas wymiany i przechowywania opon, aby posłużyły nam co najmniej kilka sezonów?

JAKIE OPONY WYBRAĆ?

Podstawowym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu nowego kompletu opon jest ich rozmiar. Informację na ten temat z łatwością znajdziesz na naklejce producenta umieszczonej w okolicy klapki wlewu paliwa, słupka za kierownicą lub wewnętrznej stronie drzwi kierowcy. Kolejnym istotnym czynnikiem jest analiza stylu jazdy oraz warunków, w których opony będą użytkowane. Jeśli preferujesz spokojny styl jazdy, a Twoje przebiegi są niewielkie, możesz śmiało zaopatrzyć się w ekonomiczne opony znanych marek. Jeśli z kolei podróżujesz często zarówno po mieście jak i na dłuższych trasach, warto zainwestować w opony, które zapewnią Ci zwiększone bezpieczeństwo i właściwości jezdne, a także wysokie właściwości trakcyjne.


PORY ROKU MAJĄ ZNACZENIE

Wymiana opon to często sprawa mocno strategiczna, a wyznaczenie odpowiedniego momentu na jej przeprowadzenie każdy kierowca powinien traktować bardzo poważnie. W większości wypadków opony powinno się wymieniać dwa razy do roku – wiosną, na opony letnie oraz jesienią, na opony zimowe. I choć powszechną praktyką jest jeżdżenie cały rok na jednych oponach lub testowanie ich do granic możliwości, to nie są to najlepsze pomysły. Na suchej rozgrzanej nawierzchni opony letnie gwarantują lepszą przyczepność i mniejsze ścieranie się bieżników oraz dłuższe życie Twojej opony, a w długoterminowym rozrachunku oszczędności na corocznym zakupie nowych zestawów. Natomiast podczas zimowych chłodnych miesięcy, kiedy droga poryta jest lodem, gołoledzią lub śniegiem odpowiednio dobrane opony zabezpieczą auto przed wpadnięciem w poślizg oraz zapewnią odpowiedni poziom tarcia i przyczepności. Kiedy zatem należy pomyśleć o wymianie opon?
Wulkanizatorzy i właściciele serwisów zgodnie twierdzą, że wszystko zależy od warunków pogodowych w jakich jeździmy. Opony letnie będą przydatne już wtedy, gdy temperatura wzrośnie powyżej 15 stopni Celsjusza, a nawierzchnia zacznie się powoli nagrzewać, zimowe natomiast gdy temperatura spada poniżej 7 stopni, ale przed pierwszą gołoledzią lub śniegiem.


WYMIANA OPON - NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Przed wymianą opon warto dokładnie przyjrzeć się kołom i sprawdzić, czy opony zużywały się równomiernie. Jeżeli któraś ze stron wygląda na bardziej wytartą czy mocniej zużytą, lub też jedna z osi wydaje się być wyeksploatowana mocniej, trzeba przede wszystkim zacząć od ustawienia geometrii lub naprawy samego zawieszenia. Zaoszczędzi to nie tylko ponownej wizyty w serwisie opon, ale także gotówki, stresu i czasu. Jest to szczególnie ważne w przypadku samochodów wyposażonych w opony typu runflat z ogumieniem niskoprofilowym o wysokich indeksach prędkości oraz wszystkich tych, które posiadają czujniki ciśnienia w kołach.
Podczas montowania opon zwróćmy uwagę czy wymieniane są również zawory, a po montażu i pierwszych testach, czy koła są odpowiednio wyważone. Do każdego kompletu opon eksperci zalecają zakupienie osobnego kompletu felg. Każdorazowe przekładanie felg nie tylko generuje dodatkową ilość pracy i kosztów, ale może też wpływać na szybsze zużywanie się tego elementu wyposażenia oraz uszkodzenie czujników ciśnienia ogumienia.
Jedną z ostatnich czynności podczas wymiany opon jest sprawdzenie ciśnienia w kołach, szczególnie jeśli zmieniamy opony na zimowe. Zbyt niskie ciśnienie oznacza wyższe opory toczenia, co w rezultacie przekłada się na większe zużycie paliwa, za wysokie natomiast skutkuje nadmiernym ścieraniem się środkowej części bieżnika. Wszystko to może być odczuwalne podczas jazdy i ma znaczący wpływ na jej komfort, wydłużoną drogę hamowania oraz przyczepność i stabilność samochodu. Dodatkowo warto nadmienić, że zapasowe opony, które często przewozimy w bagażniku powinny być pompowane do wartości zalecanej przez producenta (tego typu informacje z łatwością znajdziesz po wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa Twojego samochodu). W przypadku opon, które mają czekać na następny sezon zalecane jest napompowanie ich do ciśnienia wyższego o 0,2-0,3 Bara od zalecanego, co zabezpieczy je przed ewentualną deformacją.


PRZECHOWYWANIE I KONSERWACJA - JAK ROBIĆ TO DOBRZE?

Najlepszym sposobem na przechowywanie opon jest posiadanie dwóch kompletów – letniego i zimowego. Ułatwia to znacząco pracę serwisów czy też w ostateczności samodzielną ich wymianę. Po zdjęciu koła warto je porządnie umyć, pozbawić je wszelkiego rodzaju soli, śniegu, błota czy innych odpadków, które mogły przyczepić się do nich podczas jazdy. Warto też odpowiednio oznaczyć opony, aby szybciej umiejscowić je na samochodzie podczas następnej wymiany, lub też sprawniej przeprowadzić ich rotację.
Jeśli zdecydowaliśmy się jednak na przechowywanie opon bez felg, czeka nas trochę więcej pracy. Opona leżakująca w niewłaściwej pozycji przez kilka miesięcy może się odkształcić, co w późniejszym czasie wpłynie na jakość jazdy poprzez odczuwalne wibracje. Specjaliści oraz pracownicy serwisów polecają pionowe przechowywanie opon lub kładzenie ich na boku. Dodatkowo każdą oponę należy obracać co jakiś czas tak aby jej ciężar rozkładał się równomiernie. Pamiętajmy też, żeby chronić przechowywane przez nas opony przed mrozem i chłodem.

Wróć do porad